Wykryto, że w Twojej przeglądarce jest wyłączona obsługa JavaScript. Aby nasza strona wyświetlała się poprawnie, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript w przeglądarce.
Zobacz jak włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce

Rozwiązanie

Zawilgocenie kapilarne

Woda obecna w gruncie wnika w fundamenty budynku, a siła efektu podciągania kapilarnego transportuje ją w górę do momentu zrównoważenia przez ciężar wody. Skutkiem tego zjawiska jest zawilgocenie kapilarne murów zewnętrznych i wewnętrznych budynku, w sytuacji kontaktu tych murów z wilgotnym gruntem i braku właściwej blokady izolacyjnej.

SKONTAKTUJ SIĘ

Kapilarny transport wilgoci dotyczy przede wszystkim ścian piwnic i parteru w sytuacji, gdy wykonano je z tradycyjnych materiałów budowlanych o kapilarno- porowatej strukturze. W materiałach posiadających taką budowę ciecz tworzy na granicy fazy gazowej i ciekłej menisk wklęsły, przy którym powstaje tzw. siła kapilarna. Jej działanie sprawia, że ciecz przemieszcza się w górę do momentu, gdy ciężar jej powstałego słupa zrównoważy siłę kapilarną. W cieńszej rurce (kapilarze) ciecz ją wypełniająca waży mniej, więc pod wpływem siły kapilarnej może wyżej wspiąć się w górę.

W normalnych warunkach równowaga pomiędzy odparowaniem wody, jej ciężarem a siłą podciągania kapilarnego sprawia, że budynki pozbawione izolacji poziomej podlegają zawilgoceniu kapilarnemu do wysokości około 1,5 m ponad poziomem wnikania wody w mur (np. gruntu).

Wysokość ta może zmieniać się pod wpływem różnego rodzaju czynników specyficznych (średnica kapilar muru, elektrochemicznych własności tynku, występowania pól elektrycznych i elektromagnetycznych w pobliżu budynku (stacja transformatorowa lub nadajnik radiowy).

Proces kapilarnego zawilgocenia muru powoduje, jako zjawisko towarzyszące, wprowadzenie znacznej ilości szkodliwych soli, które są na skutek dalszych przemian (głównie krystalizacji) – przyczyną technicznej degradacji murów.

A. Menisk wklęsły
B. Menisk wypukły

menisk-wklesly-wypukly

Wypełnij formularz kontaktowy

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a nasz Konsultant skontaktuję się z Tobą w celu umówienia dogodnego dla Ciebie terminu, w którym dokona nieodpłatnego badania zawilgocenia wskazanego obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się czy przyczyną problemu zawilgocenia budynku jest zjawisko podciągania kapilarnego.

Akceptuję wszystkie postanowienia regulaminu
(przeczytaj o tym jak będą przetwarzane Twoje dane)

NIEODPŁATNA POMOC SPECJALISTY

Centrala Aquapol

Generalne Przedstawicielstwo w Polsce
ul. Żeromskiego 12
58-160 Świebodzice
woj. dolnośląskie

Sekretariat

74 664 71 30 lub 74 854 58 91
74 664 71 31
aquapol@aquapol.pl

Województwo zachodniopomorskie: AQUAPOL POLSKA CPV
Generalne Przedstawicielstwo w Polsce
Ul. Żeromskiego 12
58-160 Świebodzice
Tel. 74 664 71 30
Tel. 74 854 58 91
Fax 74 664 71 31
www.aquapol.pl

Bezpłatna infolinia dostępna jest pod numerem: 800 808 828

Obsługa Klienta

Tomasz Kulig
tomasz.kulig@aquapol.pl

Jacek Wernecki
jacek.wernecki@aquapol.pl

Szef Sprzedaży

Józef Malinowski
jozef.malinowski@aquapol.pl

Dział Techniczny

Aleksander Orłowski
aleksander.orlowski@aquapol.pl

Dział Organizacyjno - prawny

Andrzej Lasocki
alasocki@aquapol.pl

Koordynator Działu Technicznego i Handlowego

Aneta Dobosz
aneta.dobosz@aquapol.pl

Tutaj jesteśmy