Negatywne oddziaływanie grzybów i pleśni na zdrowie człowieka zostało już dawno potwierdzone. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach gdzie pleśń na ścianie lub grzyb na ścianie wiedzie spokojny żywot i posiada odpowiednie warunki do życia i dalszego rozwoju będąc naszym “współlokatorem” jest na dłuższą metę groźne dla nas i naszych najbliższych. Grzyb w domu charakteryzuje się ciemnobrązowym, zielonkawym kolorem przypominającymi kropki lub plamy na ścianach. Jak każde organizmy żywe, dąży do rozprzestrzeniania się i zajmowania coraz to nowych terenów w naszym domu. Odbywa się to przez rozsiewanie w powietrzu zarodników, które migrują po całym mieszkaniu czy domu. Są jak niewidzialne gołym okiem nasiona, które w chwili odnalezienia sprzyjających warunków do życia (wilgoć, temperatura, materiał organiczny) zasiedlają dana płaszczyznę, przedmioty ale też i nasz organizm. Świat grzybów i pleśni to jak donoszą niektóre środowiska naukowe największe skupisko organizmów żywych na świecie. Najbardziej pospolitymi, które mogą występować w Naszym domu są: Cladosporium, Aspergillus i Penicillium, Alternaria, Stachybotrys, Rhizopus, Mucor, Wallemia, Trichoderma, drożdżaki, Botrytis, Epi-coccum i Fusarium.
Jak każda żyjąca materia tak i grzyby na ścianie pozostawia po sobie produkty. W tym przypadku są to mikrotoksyny i betaglikany. Niektóre z nich są rakotwórcze i powodują nieodwracalne skutki w Naszych organizmach. Szacuje się, że u do 50% ludzi, którzy posiadają stwierdzona alergię są również uczuleni na alergeny pochodzące od grzybów. Badania prowadzone prze z wiele ośrodków naukowych stwierdzają, że w środowisku, gdzie mamy do czynienia z występującymi grzybami na ścianie i pleśniami na ścianie układ immunologiczny noworodków nie rozwija się prawidłowo a to z kolei wpływa negatywnie zdrowy rozwój dziecka. Lista schorzeń, które są efektem życia w śród grzyba w domu jest naprawdę długa. Odsyłam po więcej informacji do opracowań naukowych. Świat grzybów i pleśni jest na tyle duży, że w chwili obecnej nie istnieją pomieszczenia gdzie grzyby się nie znajdują. Może z wyjątkiem skutecznie chronionych sal operacyjnych. Nie istnieją jednak oficjalne normy, które mówią o dopuszczalnych stężeniach. Mykolodzy jednak mówią o tym, że jeżeli stężenia w liczbie od 150 – 1000 tworzących kolonie jednostek na metr sześcienny powietrza ( cfu/m3) są niebezpieczne dla zdrowia. Jak zatem chronić się przed agresywnymi organizmami, które permanentnie nas otaczają i na nas oddziałują? Jak minimalizować ryzyko związane z negatywnymi skutkami, które wywołuje grzyb na ścianie i pleśń na ścianie? To relatywnie prosta sprawa.
Zadbajmy o nasze mieszkania i domy w taki sposób aby nie stawały się one przyjaznym środowiskiem do życie i rozwoju grzybów i pleśni. Czyli co np.? Zawilgocone ściany – osuszmy, dużą wilgotność powietrza – zredukujmy.
Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a nasz Konsultant skontaktuję się z Tobą w celu umówienia dogodnego dla Ciebie terminu, w którym dokona nieodpłatnego badania zawilgocenia wskazanego obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się czy przyczyną problemu zawilgocenia budynku jest zjawisko podciągania kapilarnego.
Nie jesteś pewien usługi? Wystarczy, że zadzwonisz i porozmawiasz ze specjalistą (tel. 800 808 828) albo zostawisz wiadomość - oddzwonimy!
Generalne Przedstawicielstwo w Polsce
ul. Żeromskiego 12
58-160 Świebodzice
woj. dolnośląskie
74 664 71 30 lub 74 854 58 91
74 664 71 31
aquapol@aquapol.pl
wroclaw@aquapol.pl
bydgoszcz@aquapol.pl
lublin@aquapol.pl
zielonagora@aquapol.pl
lodz@aquapol.pl
krakow@aquapol.pl
warszawa@aquapol.pl
opole@aquapol.pl
rzeszow@aquapol.pl
bialystok@aquapol.pl
gdansk@aquapol.pl
katowice@aquapol.pl
kielce@aquapol.pl
olsztyn@aquapol.pl
poznan@aquapol.pl
szczecin@aquapol.pl
Tomasz Kulig
tomasz.kulig@aquapol.pl
Jacek Wernecki
jacek.wernecki@aquapol.pl
Józef Malinowski
jozef.malinowski@aquapol.pl
Aleksander Orłowski
aleksander.orlowski@aquapol.pl
Andrzej Lasocki
alasocki@aquapol.pl
Aneta Dobosz
aneta.dobosz@aquapol.pl