Wykryto, że w Twojej przeglądarce jest wyłączona obsługa JavaScript. Aby nasza strona wyświetlała się poprawnie, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript w przeglądarce.
Zobacz jak włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce

Blog
|

Wilgoć w miejscu pracy.

     Zdrowie to jedno z największych wartości w życiu człowieka. Pamiętacie fraszkę Jana Kochanowskiego “Na zdrowie”? Poeta pisał: “szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz”. Zdrowie doceniamy dopiero kiedy je tracimy. Jest to czynnik niezbędny do prawidłowego rozwoju człowieka. O tym jak jest kruche, przekonujemy się każdego dnia, czytając doniesienia prasowe na temat nowych chorób, epidemii, czy też nieprawidłowego funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. Jednym z wyznaczników naszego zdrowia jest środowisko życia, a co za tym idzie też i praca, którą wykonujemy. W zależności od wykonywanej pracy, czynniki te mogą w różnym stopniu oddziaływać na stan psychofizyczny człowieka. W niniejszym artykule skupimy się na różnego rodzaju składach dokumentacji w miejscach naszych pracy. Do takich miejsc możemy zaliczyć biblioteki, różne archiwa, składy sądowe, prokuratury, urzędy wszelkiej maści i praktycznie wszystkie szkoły.

A zatem czy rozwiązanie AQUAPOL może wpłynąć na poprawę warunków pracy? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

     Wydawałoby się, że praca w takich miejscach jest bezpieczna, nie powodująca większych zagrożeń dla zdrowia i życia. Jednak temu stereotypowemu spojrzeniu przeczą liczne badania wyspecjalizowanych instytucji naukowych. Wyodrębniono szereg czynników mogących wpływać na stan zdrowia oraz związanych z organizacją pracy. W publikacjach poświęconych zagrożeniom zdrowotnym w pracy bibliotekarzy oraz archiwistów, za główne zagrożenia uważano choroby powstałe wskutek ekspozycji na pleśnie, grzyby, roztocza oraz choroby przenoszone przez zwierzęta. Do najczęstszych chorób zaliczamy: astmę oskrzelową, alergiczny nieżyt nosa, zapalenie oskrzeli i płuc, alergiczne zapalenia skóry, schorzenia wywołane przez działanie grzybów. W miejscach magazynowania tysięcy książek, dokumentów należy stworzyć prawidłowe warunki przechowywania. Wiąże się to z odpowiednim zaadaptowaniem budynku, efektywnym systemem wentylacji i klimatyzacji, usunięciem przyczyn wilgoci – jeśli taka występuje oraz prawidłową konserwacją pomieszczeń i zbiorów. Nieprzestrzeganie norm sprzyja rozwojowi wielu mikroorganizmów. Z przeprowadzonych badań wynika, że w budynkach można znaleźć ponad 400 rodzajów grzybów pleśniowych, ponad 30 gatunków roztoczy oraz kilkadziesiąt rodzajów bakterii. Aż 42% placówek archiwalnych oraz bibliotek potwierdza występujące na ścianach pomieszczeń plamy wilgoci i ślady pleśni, co sprzyja rozwojowi szkodliwych dla człowieka mikroorganizmów oraz stanowiących potencjalne zagrożenie dla pracowników bibliotek. Najczęstszymi mikroorganizmami, izolowanymi z powietrza oraz zbiorów bibliotecznych są grzyby pleśniowe z rodzajów Cladosporium, Penicillium, Aspergillus oraz Alternaria. W bibliotece mogą rozwijać się zarówno w książkach, jak i na ścianach, podłogach, czy meblach, szczególnie w miejscach słabo wentylowanych i ciepłych. Zarodniki grzybów pleśniowych stanowią jeden z najczęściej występujących wśród ludzi alergenów. Dodatkowo pleśnie produkują mikotoksyny oraz tzw. toksyczne metabolity lotne o działaniu drażniącym, toksycznym a nawet rakotwórczym. Mikotoksyny są rodzajem przewlekłego zatrucia i w zależności od rodzaju substancji toksycznej mogą mieć różne objawy i następstwa. Najważniejszymi mikotoksynami, z którymi mogą mieć kontakt osoby tam pracujące są aflatoksyny produkowane przez pleśnie z rodzaju Aspergillus. Niektórym mikotoksynom, jak i lotnym związkom organicznym produkowanym przez pleśnie przypisuje się również możliwość powodowania tzw. zespołu przewlekłego zmęczenia. 

 

Zakażone dokumenty.

     Aby się chronić należy unikać przewlekłej ekspozycji na alergeny gdyż stanowią one poważne zagrożenie i jednocześnie wyzwanie dla osób przebywających w złych warunkach pracy. Jednym z najczęstszych zgłaszanych problemów jest duża wilgotność pomieszczeń oraz wszechobecna pleśń, niszcząca zbiory i wywołująca niekorzystne warunki pracy. W prawidłowym zdiagnozowaniu przyczyn zawilgocenia murów pomoże Specjalista AQUAPOL, który podczas nieodpłatnej wizyty ustali rodzaj wilgoci i przygotuje indywidualną propozycję. Fakt, że rozwiązanie AQUAPOL miało już niejednokrotnie możliwość pomocy w tego typu jak opisywanych wyżej sytuacjach, odnajdziemy choćby w potwierdzeniu przez referencje (kliknj aby zobaczyć referencje). Rozwiązanie szczególnie polecane jest w obiektach zabytkowych z uwagi na ich charakter oraz złożoność konstrukcyjną i technologiczną.

Nieodpłatna pomoc specjalisty!

Nie jesteś pewien usługi? Wystarczy, że zadzwonisz i porozmawiasz ze specjalistą (tel. 800 808 828) albo zostawisz wiadomość - oddzwonimy!

SKONTAKTUJ SIĘ

Tutaj jesteśmy

NIEODPŁATNA POMOC SPECJALISTY

Centrala Aquapol

Generalne Przedstawicielstwo w Polsce
ul. Żeromskiego 12
58-160 Świebodzice
woj. dolnośląskie

Sekretariat

74 664 71 30 lub 74 854 58 91
74 664 71 31
aquapol@aquapol.pl

Województwo zachodniopomorskie: AQUAPOL POLSKA CPV
Generalne Przedstawicielstwo w Polsce
Ul. Żeromskiego 12
58-160 Świebodzice
Tel. 74 664 71 30
Tel. 74 854 58 91
Fax 74 664 71 31
www.aquapol.pl

Obsługa Klienta

Tomasz Kulig
tomasz.kulig@aquapol.pl

Jacek Wernecki
jacek.wernecki@aquapol.pl

Szef Sprzedaży

Józef Malinowski
jozef.malinowski@aquapol.pl

Dział Techniczny

Aleksander Orłowski
aleksander.orlowski@aquapol.pl

Dział Organizacyjno - prawny

Andrzej Lasocki
alasocki@aquapol.pl

Koordynator Działu Technicznego i Handlowego

Aneta Dobosz
aneta.dobosz@aquapol.pl