Wykryto, że w Twojej przeglądarce jest wyłączona obsługa JavaScript. Aby nasza strona wyświetlała się poprawnie, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript w przeglądarce.
Zobacz jak włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce

Blog
|

Remontować stary czy budować nowy?

Taki dylemat ma do rozstrzygnięcia bardzo wielu z nas. Kiedy w ogóle i dlaczego stawiamy sobie takie pytanie? Generalnie sytuacja, która wymaga od nas takich rozstrzygnięć wiąże się zazwyczaj z faktem zamieszkiwania w starym, często pomimo naszych starań, nie spełniającym naszych oczekiwań mieszkaniu. Bywa też, że stajemy przed wyborem zakupu domu dla naszej rodziny i stajemy przed alternatywą: kupić stary dom, często w nienajlepszym stanie technicznym, bądź budować od podstaw nowy. Podzielę się kilkoma uwagami, które mam nadzieję nieco ułatwią podjęcie tych trudnych decyzji.
Gdy jesteśmy mieszkańcami starego domu mamy za sobą różne doświadczenia w zakresie bieżących a często i generalnych remontów. Ich oczekiwana efektywność niestety nie zawsze nas zadowala. Stawiamy sobie pytanie dlaczego tak jest? Jaki błąd popełniliśmy? Nie znajdując jednoznacznej odpowiedzi sumujemy kwoty, jakie wydaliśmy na utrzymanie naszego domu, a gdy to zrobimy, widzimy często tak poważną sumę, że zaczynamy wątpić w dalszy sens takich działań.

Czego wobec tego zabrakło ?
Wprost nagminnie, podczas remontów lekceważona jest właściwa diagnostyka przyczyn generujących problemy naszych budynków. W praktyce realizujemy sami lub zlecamy zadania eliminujące skutki, a nie likwidujące przyczyn pogorszenia stanu technicznego, czy warunków eksploatacji, bądź nie uwzględniających wpływu określonych prac na stan zachowania innych. Jeżeli budynek nie ma symptomów istotnych uszkodzeń konstrukcyjnych np. pęknięcia ścian, nadproży, stropów, to już pierwsza dobra wiadomość. Gdyby takie sytuacje wystąpiły musimy zlecić ekspertyzę w zakresie bezpieczeństwa konstrukcji budynku. Ekspertyza wykaże czy budynek jest bezpieczny, czy też kwalifikuje się do remontu, lub w sytuacjach szczególnych, wyłączenia z eksploatacji i rozbiórki. Gdy symptomów naruszenia konstrukcji nie widzimy, możemy odetchnąć z ulgą. Kolejnym, nader ważnym zagadnieniem jest stan wilgotnościowy budynku. Często na skutek upływu czasu lub zmian urbanistycznych w otoczeniu pojawia się rozszczelnienie zabezpieczeń przeciwwilgociowych realizowanych przez izolacje hydrofobowe pionową i poziomą. Planując rozwiązanie tego problemu poszukajmy fachowców, którzy przeprowadzą badania stanu i przyczyn zawilgocenia. Niektóre z doświadczonych firm prowadzących prace osuszenia i zabezpieczenia budynków przed wilgocią oferują takie badania w pakiecie jako procedurę poprzedzającą ofertę wykonania prac. Gdy znajdziemy taką firmę, możemy uzyskać niezbędne informacje o zakresie koniecznych prac, a także sprawdzić profesjonalizm w zakresie realizacji usługi. Może się okazać, że nasz budynek ma wystarczająco szczelne izolacje a problem nadmiernego zawilgocenia wynika z innych przyczyn np. wykonania termomodernizacji i wymiany okien bez dostosowania systemu wentylacji budynku do nowej sytuacji cieplno-wilgotnościowej. Taka wada też zaskutkuje rozwojem grzybów pleśniowych na ścianach ale wymaga zupełnie innych działań niż odtwarzanie izolacji. Gdy sami, bez właściwej diagnostyki zlecimy wykonanie odtworzenia izolacji poziomej np. metodą iniekcji czy iniekcji krystalicznej, nie dość, że będą to działania niepotrzebne, to jeszcze spowodują uszkodzenie wykonanych warstw termoizolacyjnych.

Gdy znajdziemy odpowiednich profesjonalistów możemy uzyskać odtworzenie funkcji izolacji poziomej i osuszenie budynku, które umożliwi przeprowadzenie dalszych prac renowacyjnych, trwale rozwiązując problem. Gdy okaże się, że budynek ma również niesprawną izolację pionową, również należy ją odtworzyć, gdyż osuszanie piwnic będzie nieskuteczne.
Gdy budynek będzie osuszony, z całą pewnością nasze wątpliwości co do jego walorów diametralnie się zmienią i będziemy mogli spać spokojnie.
Popatrzmy podobnie na sytuacje decyzji, czy kupić stary dom o mniejszej cenie rynkowej czy budować nowy. Naprawdę, warto nie poodejmować takich decyzji bez pełnego rozeznania problemu, gdyż możemy się mocno rozczarować co do koniecznych kosztów i ostatecznej ceny inwestycji.

Fachowa ocena sytuacji pomoże nam uniknąć błędów i dokonać zakupu za adekwatną cenę. Po badaniach zawilgocenia może się okazać, że uzyskamy ofertę wykonania odtworzenia zabezpieczeń przeciwwilgociowych, którą przedstawimy sprzedawcy i wynegocjujemy obniżenie ceny sprzedaży, umożliwiającą nam wykonanie koniecznych prac, przywracających właściwy stan techniczny budynku. Dlatego po prostu remontuj i kupuj z głową odkładając na bok emocje.

Nieodpłatna pomoc specjalisty!

Nie jesteś pewien usługi? Wystarczy, że zadzwonisz i porozmawiasz ze specjalistą (tel. 800 808 828) albo zostawisz wiadomość - oddzwonimy!

SKONTAKTUJ SIĘ

Tutaj jesteśmy

NIEODPŁATNA POMOC SPECJALISTY

Centrala Aquapol

Generalne Przedstawicielstwo w Polsce
ul. Żeromskiego 12
58-160 Świebodzice
woj. dolnośląskie

Sekretariat

74 664 71 30 lub 74 854 58 91
74 664 71 31
aquapol@aquapol.pl

Województwo zachodniopomorskie: AQUAPOL POLSKA CPV
Generalne Przedstawicielstwo w Polsce
Ul. Żeromskiego 12
58-160 Świebodzice
Tel. 74 664 71 30
Tel. 74 854 58 91
Fax 74 664 71 31
www.aquapol.pl

Obsługa Klienta

Tomasz Kulig
tomasz.kulig@aquapol.pl

Jacek Wernecki
jacek.wernecki@aquapol.pl

Szef Sprzedaży

Józef Malinowski
jozef.malinowski@aquapol.pl

Dział Techniczny

Aleksander Orłowski
aleksander.orlowski@aquapol.pl

Dział Organizacyjno - prawny

Andrzej Lasocki
alasocki@aquapol.pl

Koordynator Działu Technicznego i Handlowego

Aneta Dobosz
aneta.dobosz@aquapol.pl