Wykryto, że w Twojej przeglądarce jest wyłączona obsługa JavaScript. Aby nasza strona wyświetlała się poprawnie, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript w przeglądarce.
Zobacz jak włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce

Blog
|

Jak rozpoznać pleśń, a jak wysolenia?

Pleśń, czy wysolenia – jak rozpoznać?

Grzyby są groźnymi szkodnikami. Pojawiają się tam, gdzie jest ciepło i wilgotno. Trzeba je jak najszybciej zwalczać. Na zawilgoconych lub zalanych ścianach mogą się także pojawić wykwity solne, powstające podczas wysychania muru, które wyglądem przypominają nalot pleśni.

Są dwa proste sposoby na odróżnienie wykwitów solnych od grzybów:

 • należy zebrać nalot do naczynia i zalać go wodą; Jeżeli się rozpuszcza to mamy do czynienia z wykwitem solnym, jeśli wytworzy nam się zawiesina – to mamy do czynienia z grzybem;
 • drugim sposobem jest przetarcie nalotu niewielką ilością środka „wybielącego”, jeżeli zmieni się kolor nalotu, najprawdopodobniej jest to pleśń.

Przyczyną rozwoju grzybów jest pojawienie się ich zarodników w obszarze dogodnym dla ich rozwoju. Warunkiem umożliwiającym rozwój kolonii jest stała wilgoć podłoża. Dodatkowo warunkami sprzyjającymi są ograniczony dostęp światła słonecznego i dodatnia temperatura. Przystępując do rozwiązania problemu należy wyprzedzająco usunąć warunki rozwoju grzybów a zatem zidentyfikować przyczynę, która powoduje stałe zawilgocenie podłoża, na którym się rozwijają i ją usunąć. To czasami wymaga odniesienia się do wiedzy specjalistów. Na szczęście na rynku jest wiele firm przeprowadzających profesjonalną diagnostykę obciążeń wodą i wilgocią. Często taka diagnostyka jest częścią oferty w zakresie osuszania i zabezpieczania przed wilgocią. Bez usunięcia przyczyny, skutek likwidacji zagrzybienia będzie przejściowy i nawet zniszczona kolonia się odtworzy z nowych zarodników. Częstą przyczyną rozwoju grzybów jest niewłaściwa wentylacja pomieszczeń skutkująca długotrwałą kondensacją wilgoci na najchłodniejszych powierzchniach np. wokół okien lub w narożnikach ścian. W starym budownictwie powodem może być tak zwana wilgoć kapilarna, czyli wilgoć przemieszczająca się w strukturę murów z otoczenia na skutek utraty szczelności hydroizolacji. W tym drugim przypadku trzeba się liczyć z koniecznością wykonania prac remontowych zmierzających do odtworzenia izolacji . W tym zakresie oferta na rynku jest szeroka, warto skontaktować się z różnymi fachowcami i wybrać metodę, która będzie miała cechy przez nas oczekiwane np. małą inwazyjność, pewność skuteczności, szybkość wykonania, konkurencyjną cenę.

Grzyby domowe pojawiają się przede wszystkim na elementach drewnianych, pod podłogą pomieszczeń przyziemia niepodpiwniczonego, w niewentylowanych stropach drewnianych nad piwnicą, na boazerii, ościeżnicach, na więźbie dachowej, na słupach i belkach murów pruskich, a także w murach, betonie i tynkach. Trzeba także sprawdzać, czy grzyby nie pojawiają się w miejscach styku desek, pod oknami, pod okapem dachu, na podmurówce, podwalinach oraz we wszelkich szczelinach i pęknięciach.

Grzyby pleśniowe są groźniejsze, tworzą się częściej i szybciej niż grzyby domowe. Mogą pojawiać się właściwie wszędzie tam, gdzie grzyby domowe. Atakują drewno, tynki, mury, plastik, szkło, materiały organiczne (np. tkaniny, papier).

Podczas osuszania wilgotnego budynku trzeba sprawdzać styki drewna z murem lub gruntem, stropy w miejscach przejścia instalacji kanalizacyjnych, belki stropowe nad pomieszczeniami mokrymi, jak łazienki, pralnie i wilgotne piwnice, zwłaszcza w pobliżu ścian zewnętrznych.

Przy odgrzybianiu budynków należy przestrzegać następujących zasad:

 • trzeba koniecznie działać szybko, bo czas jest sprzymierzeńcem grzybów;
 • należy pamiętać, że wszystkie preparaty do zwalczania grzybów są szkodliwe dla ludzi i zwierząt, dlatego:

koniecznie trzeba stosować się do wszystkich zaleceń podanych na opakowaniach tych preparatów i nie lekceważyć ostrzeżeń fachowców;

 • podczas odgrzybiania budynku trzeba zachować dużą ostrożność;
 • należy chronić oczy i skórę, zakładać odzież ochronną, rękawice, okulary, odpowiednią maskę ochronną na twarz;

koniecznie trzeba chronić dzieci przed dostępem do środków grzybobójczych;

 • odgrzybiane pomieszczenia trzeba koniecznie wietrzyć, jeśli to możliwe przy zastosowaniu wentylatorów mechanicznych;
 • intensywne odkurzanie powoduje unoszenie się zarodników pleśni, które są tak małe, że przechodzą przez filtry zwykłego odkurzacza i mogą unosić się w powietrzu przez kilka godzin, a nawet dni; jeżeli trzeba, należy używać:

odkurzaczy centralnych lub odkurzaczy z filtrami wodnymi, które zmniejszają ryzyko rozsiewania zarodników pleśni;

 • nie należy używać narzędzi ocynkowanych, ocynowanych oraz aluminiowych; w kontakcie ze środkami grzybobójczymi mogą wydzielać szkodliwe substancje;
 • skuć zagrzybione tynki około 1 metra poza miejsce porażone grzybem i osuszyć podłoże (na ile jest to możliwe);
 • zdrapać grzyby i naloty pleśni; należy pamiętać, że mogą być one także w spoinach ścian; trzeba wtedy usunąć spoiny na głębokości 2 – 3 cm; należy dokładnie obejrzeć wszelkie szczeliny, załamania ścian i jeśli trzeba, usunąć stamtąd rozwijające się grzyby;
 • jeżeli to konieczne, można oczyszczać ściany przez piaskowanie, szlifowanie bądź struganie;
 • zeskrobane naloty grzybów trzeba głęboko zakopać lub spalić, im dalej od zabudowań, tym lepiej;
 • należy pamiętać, że do budynku, w którym użyte były środki grzybobójcze, można wprowadzić się ponownie wtedy, gdy zastosowane środki nie będą zagrażały zdrowiu ludzi i zwierząt, to znaczy po okresie tzw. karencji (zalecenia te podawane są na opakowaniach preparatów grzybobójczych);

Środki odgrzybiające przeznaczone są do odgrzybiania podłoży z różnych materiałów: drewna, cegły ceramicznej, wapienno-piaskowej, klinkierowej, tynków mineralnych oraz powłok malarskich. Preparaty można stosować na zewnątrz i wewnątrz budynków, trzeba jednak dokładnie sprawdzić w instrukcji, czy dany środek może być stosowany wewnątrz domu. Niektóre z nich mogą być szkodliwe dla ludzi i zwierząt nawet po wyschnięciu. Odpowiednio przygotowane podłoże należy pokryć środkiem odgrzybiającym w sposób opisany na opakowaniu. Najczęściej preparaty nakłada się na odgrzybianą powierzchnię pędzlem, smarując lub natryskując gotowy środek lub przygotowany roztwór. Czynności te najczęściej trzeba powtarzać 2 – 3 razy, co kilka godzin.

Nieodpłatna pomoc specjalisty!

Nie jesteś pewien usługi? Wystarczy, że zadzwonisz i porozmawiasz ze specjalistą (tel. 800 808 828) albo zostawisz wiadomość - oddzwonimy!

SKONTAKTUJ SIĘ

Tutaj jesteśmy

NIEODPŁATNA POMOC SPECJALISTY

Centrala Aquapol

Generalne Przedstawicielstwo w Polsce
ul. Żeromskiego 12
58-160 Świebodzice
woj. dolnośląskie

Sekretariat

74 664 71 30
+48 663 314 600
aquapol@aquapol.pl

Województwo zachodniopomorskie: AQUAPOL POLSKA CPV
Generalne Przedstawicielstwo w Polsce
Ul. Żeromskiego 12
58-160 Świebodzice
Tel. 74 664 71 30
Tel. 74 854 58 91
Fax 74 664 71 31
www.aquapol.pl

Zarząd

Centrala Aquapol Polska
aquapol@aquapol.pl

Dział Sprzedaży

Szef Sprzedaży-Tomasz Kulig
tomasz.kulig@aquapol.pl

Dział Obsługi posprzedażowej

Jacek Wernecki
jacek.wernecki@aquapol.pl

Dział Administracyjno-koordynacyjny

Aneta Dobosz
aneta.dobosz@aquapol.pl

Dział Organizacyjno-prawny

Andrzej Lasocki
alasocki@aquapol.pl

Dział Badawczo-rozwojowy

Laboratorium
laboratorium@aquapol.pl

Obsługa Klienta

dolnośląskie
wroclaw@aquapol.pl

kujawsko-pomorskie
torun@aquapol.pl

lubelskie
lublin@aquapol.pl

lubuskie
zielona.gora@aquapol.pl

łódzkie
lodz@aquapol.pl

Obsługa Klienta

malopolskie
krakow@aquapol.pl

mazowieckie
warszawa@aquapol.pl

opolskie
opole@aquapol.pl

podkarpackie
rzeszow@aquapol.pl

podlaskie
bialystok@aquapol.pl

pomorskie
gdansk@aquapol.pl

Obsługa Klienta

śląskie
katowice@aquapol.pl

świętokrzyskie
kielce@aquapol.pl

warmińsko-mazurskie
olsztyn@aquapol.pl

wielkopolskie
poznan@aquapol.pl

zachodniopomorskie
szczecin@aquapol.pl