Wykryto, że w Twojej przeglądarce jest wyłączona obsługa JavaScript. Aby nasza strona wyświetlała się poprawnie, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript w przeglądarce.
Zobacz jak włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce

Blog
|

Odpadający tynk

W budynkach w których występują miejsca o zwiększonym poziomie wilgoci, nie są wskazane tynki cementowo-wapienne lub gipsowe. Niestety ze względu na powszechność stosowania takich tynków, często nakłada się je również wtedy, gdy nie powinno to mieć miejsca. Nieodpowiednie parametry wilgotności podłoża skutecznie przyczynią się do stopniowego niszczenia tynków, zarówno w trakcie nakładania jak i długo po tym.

Przykładowo, gdy narzucany materiał będzie zawierał niewystarczającą ilość wody, powstaną liczne spękania.Nadmiar wilgotności w powietrzu, może wydłużyć proces wysychania tynków, co w efekcie doprowadzi do ich osunięcia się, zanim dojdzie do całkowitego związania. Dlatego należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, w których wykonujemy takie prace.

Przyczyny zawilgocenia tynków

Właściwości higroskopijne tynków, sprawią że pochłoną one wilgoć nie tylko z powietrza w formie pary wodnej, równie dobrze może to mieć miejsce ze względu na przemieszczenie się wilgoci zawartej w gruncie. Zagrożeniem jest kapilarne podciąganie wilgoci, w sytuacji gdy w budynku brakuje odpowiedniego zabezpieczenia w postaci izolacji poziomej. Cząsteczki wody stopniowo przenikają z gruntu do murów i wędrują coraz wyżej, co w konsekwencji zniszczy również tynki.

Na początku tego wpisu była mowa o tym, że nakładanie tynków wapienno-cementowych i gipsowych, nie sprawdzi się w zestawieniu z nadmiernym zawilgoceniem. To odpowiedni moment aby dodać, że może to być szczególnie odczuwalne przy zawilgoceniu idącym od gruntu. Takie procesy dodatkowo transportują cząsteczki soli, znajdujące się w glebie. Te z kolei odkładają się w murach i krystalizują, czego efektem są solne wykwity oraz widoczne wybrzuszenia.

Zatem zanim podejmiemy decyzje o remoncie, warto poznać przyczynę lub przyczyny uciążliwych objawów zawilgocenia, które bez odpowiedniego zabezpieczenia, mogą pojawić się ponownie, narażając nas na dodatkowe koszty.

Aby uniknąć takiej sytuacji, firma Aquapol dokonuje wstępnej diagnostyki zawilgocenia murów.

Autor: Marcin Hołowacz

Tutaj jesteśmy

BEZPŁATNA INFOLINIA

Centrala Aquapol

Generalne Przedstawicielstwo w Polsce
ul. Żeromskiego 12
58-160 Świebodzice
woj. dolnośląskie

Sekretariat

74 664 71 30 lub 74 854 58 91
74 664 71 31
aquapol@aquapol.pl

Województwo zachodniopomorskie: AQUAPOL POLSKA CPV
Generalne Przedstawicielstwo w Polsce
Ul. Żeromskiego 12
58-160 Świebodzice
Tel. 74 664 71 30
Tel. 74 854 58 91
Fax 74 664 71 31
www.aquapol.pl

Obsługa Klienta

Tomasz Kulig
tomasz.kulig@aquapol.pl

Jacek Wernecki
jacek.wernecki@aquapol.pl

Szef Sprzedaży

Józef Malinowski
jozef.malinowski@aquapol.pl

Dział Techniczny

Aleksander Orłowski
aleksander.orlowski@aquapol.pl

Dział Organizacyjno - prawny

Andrzej Lasocki
alasocki@aquapol.pl

Koordynator Działu Technicznego i Handlowego

Agnieszka Wdowiak
agnieszka.wdowiak@aquapol.pl