Wykryto, że w Twojej przeglądarce jest wyłączona obsługa JavaScript. Aby nasza strona wyświetlała się poprawnie, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript w przeglądarce.
Zobacz jak włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce

Blog
|

Mokre ściany w mieszkaniu?

Często zadajemy sobie pytanie, dlaczego na ścianach i nie tylko mamy skroploną wodę?

Najczęstszą przyczyną skażenia mykoorganizmami budynków jest wilgoć kondensacyjna powstała na skutek niewłaściwych parametrów klimatu oraz niewystarczająca wentylacja pomieszczeń. Słaba wentylacja w połączeniu z nadmierną wilgocią to najszybszy sposób hodowli grzyba na ścianie lub suficie łazienki, kuchni bądź innego pomieszczenia, wręcz praktycznie na każdej powierzchni. Nie są to jedyne przyczyny – często powodem pojawienia się grzyba jest nieodpowiednio wykonana izolacja np. dachu. lub źle wykonana izolacja termiczna ścian (powstają mostki temperaturowe i na zimnych elementach ściany lub wewnątrz jej może skraplać się woda). Jest wiele rodzajów grzybów, ale najczęstszym i “najłatwiejszym do wyhodowania” jest grzyb w postaci czarnego nalotu na zaatakowanej powierzchni.

Oprócz szkodliwego działania na zaatakowany budulec (np. zaatakowane przez grzyba drewno może stracić nawet 70% masy w ciągu roku), grzyb jest przede wszystkim szkodliwy dla człowieka. Może on wywoływać u ludzi takie objawy jak: nudności, zaburzenia układu pokarmowego, bóle i zawroty głowy, alergie, astmę oraz grzybicę płuc.

Jak zwalczać?

Przede wszystkim zwalczyć przyczynę powstawania grzyba – czyli usprawnić wentylacje, obniżyć wilgotność murów oraz obniżyć wilgotność względną powietrza w pomieszczeniu. Wentylacja powinna zapewniać wymianę powietrza odpowiednią dla danego typu pomieszczenia. Wielkości wymaganych wymian powietrza określone są w normach budowlanych dotyczących wentylacji. Obniżenie wilgotności murów uzyskuje się poprzez działania osuszające powiązane z pracami remontowo- renowacyjnymi. Na rynku funkcjonują specjalistyczne rozwiązania w tym zakresie oferujące odtworzenie hydroizolacji oraz systemy odpowiednich tynków dla zawilgoconych murów. Są także rozwiązania bezinwazyjne pełniące funkcję izolacji poziomej i osuszające mury.  Obniżenie wilgotności względnej powietrza wewnątrz pomieszczeń uzyskamy stosując się do powyższych zaleceń oraz utrzymując właściwą temperaturę w pomieszczeniach.
Natomiast obszary przegród budowlanych porażonych mykoorganizmami należy odpowiednio potraktować. Grzyba usuwamy mechanicznie lub przy pomocy odpowiednich środków chemicznych, w zależności od rodzaju i stopnia zagrzybienia. W sprzedaży dostępne są produkty wielu firm mających w ofercie chemię ogólnobudowlaną. W zależności od stopnia zagrzybienia ściany koniecznym może okazać się skuwanie tynku (w przypadku silnego zagrzybienia), lub tylko mechaniczne wyczyszczenie powierzchni i użycie skutecznego środka grzybobójczego. Potraktowanie ściany środkiem grzybobójczym warto powtórzyć po 14 dniach od pierwszej aplikacji. Należy pamiętać o stosowaniu środków ochrony indywidualnej przy tego typu pracach: rękawice, maska, ubiór roboczy.

Przedstawione powyżej działania są odpowiednie, gdy mamy do czynienia z pleśniami, glonami i grzybami pospolitymi. Natomiast w przypadku braku efektów po zastosowaniu ogólnodostępnych środków oraz wykonaniu zaleceń dotyczących przyczyn powstawania skażeń, należy skontaktować się ze specjalistą mykologiem.

Typowy przykład zapleśnienia z powodu kondensacji wilgoci w miejscu “mostka termicznego”:

Nieodpłatna pomoc specjalisty!

Nie jesteś pewien usługi? Wystarczy, że zadzwonisz i porozmawiasz ze specjalistą (tel. 800 808 828) albo zostawisz wiadomość - oddzwonimy!

SKONTAKTUJ SIĘ

Tutaj jesteśmy

NIEODPŁATNA POMOC SPECJALISTY

Centrala Aquapol

Generalne Przedstawicielstwo w Polsce
ul. Żeromskiego 12
58-160 Świebodzice
woj. dolnośląskie

Sekretariat

74 664 71 30 lub 74 854 58 91
74 664 71 31
aquapol@aquapol.pl

Województwo zachodniopomorskie: AQUAPOL POLSKA CPV
Generalne Przedstawicielstwo w Polsce
Ul. Żeromskiego 12
58-160 Świebodzice
Tel. 74 664 71 30
Tel. 74 854 58 91
Fax 74 664 71 31
www.aquapol.pl

Obsługa Klienta

Tomasz Kulig
tomasz.kulig@aquapol.pl

Jacek Wernecki
jacek.wernecki@aquapol.pl

Szef Sprzedaży

Józef Malinowski
jozef.malinowski@aquapol.pl

Dział Techniczny

Aleksander Orłowski
aleksander.orlowski@aquapol.pl

Dział Organizacyjno - prawny

Andrzej Lasocki
alasocki@aquapol.pl

Koordynator Działu Technicznego i Handlowego

Aneta Dobosz
aneta.dobosz@aquapol.pl